Reklamlar

YPG: Fırat'ın doğusuna çekiliyoruz

YPG: Fırat'ın doğusuna çekiliyoruz

YPG, Demokratik Suriye Güçleri’ne üye olan diğer grupların isteği üzerine Fırat’ın doğusuna çekilme kararı aldı. Demokratik Suriye Güçleri’nin diğer bileşenlerinin ise Fırat’ın batısında kalmaya devam edeceği açıklandı.

YPG sözcüsü Redur Xelil, Türkiye'nin Celabrus operasyonuyla ilgili Reuters'a verdiği demeçte Demokratik Suriye Güçleri'nin isteği üzerine Fırat'ın doğusuna çekileceklerini söyledi.

Türkiye’nin Cerablus’a başlattığı operasyonun ardından akşam saatlerinde önemli bir gelişme yaşandı. YPG, Demokratik Suriye Güçleri’ne (DSG) üye olan diğer grupların isteği üzerine Fırat’ın doğusuna çekilme kararı aldı. Demokratik Suriye Güçleri’nin diğer bileşenlerinin ise Fırat’ın batısında kalmaya devam edeceği açıklandı.

YPG sözcüsü Redur Xelil, “Amerikanın desteklediği Demokratik Suriye Güçlerinin isteği üzerine YPG olarak Fıratın Batısın’dan çekiliyoruz” diyerek, geri çekilmenin sadece DSG’nin isteği üzerine yapıldığına dikkat çekti.

Bu sabah düzenlediği basın toplantısında konuşan Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, “ABD, YPG’nin Fırat’ın doğusuna çekileceğine dair güvence verdi. YPG Fırat’ın doğusunda geçmezse gereğini yaparız” demişti.