Reklamlar

HDP'DEN 'CERABLUS' AÇIKLAMASI

HDP'den 'Cerablus' Açıklaması Türk Silahlı Kuvvetleri'nin Cerablus operasyonu hakkında bir açıklama da HDP'den geldi. Açıklamada, Bu yanlış politikalardan bir an evvel uzaklaşılmalıdır" denildi

Türk Silahlı Kuvvetleri bu sabah saat 04.00'ten itibaren Suriye'nin kuzeyindeki Cerablus'a hava ve kara harekatı başlattı. TSK'nın operasyonlarına ilişkin bir açıklama da HDP'den geldi.

"Türkiye, Suriye’deki savaşa, dolayısıyla bu ülkenin içişlerine askeri yöntemlerle daha fazla karışmamalı, özellikle de Suriye’deki Kürt karşıtı pozisyonunu bir an önce terk etmelidir" denilen açıklamada, "Cerablus’un işgali sonrasında bazı çete grupları aracılığıyla Türkiye’nin uzun vadede bu bölgede fiili ve hukuki varlığını garanti altına alma hesapları yanlıştır" ifadelerine yer verildi.

HDP'nin açıklamasının tamamı şöyle:

Mart 2011’de Suriye’de başlayan ayaklanmalar ve sonrasında derinleşen savaş beşinci yılını geride bırakmaktadır. Bugün Türkiye’nin bir askeri müdahaleyle, işgal hamlesiyle girdiği Cerablus 2014 Ocak ayından bu yana IŞİD’in kontrolündedir. Son haftalardaki gelişmelerle birlikte Demokratik Suriye Güçleri’nin (DSG) Minbic’i IŞİD’in elinden almasından sonra, Cerablus-Rakka arasında kurulan askeri ve lojistik destek hattının kesilmesi, aynı zamanda dış dünya ile IŞİD’in bağlantısının kopması belli çevrelerde rahatsızlık yaratmıştır.